Gruppbostäder för vuxna med funktionsnedsättning

Gruppbostad är ett boende enligt Lag om stöd och service till vissa funktionshindrade (LSS). Här bor du i egen lägenhet i direkt anslutning till gemensamma utrymmen. Våra medarbetare finns på plats dygnet runt.

Du bor i egen lägenhet

I gruppbostad har du egen lägenhet med kök/pentry och badrum i direkt anslutning till gemensamt kök och vardagsrum. Storleken på lägenheterna varierar, men vanligtvis har varje lägenhet kombinerat vardagsrum/sovrum, ett kök eller pentry och eget badrum.

Våra medarbetare

Du har tillgång till våra medarbetare dygnet runt. Vi ser till att du har det bra och samordnar olika sociala aktiviteter.

Våra gruppbostäder

Alen grupp- och servicebostad

 

Enhetschef

0270-756 60

Sjuksköterska

0270-758 16

Gruppbostad, Köpmangatan 14

0270-754 91

Alen gruppbostad, Köpmangatan 14, Söderhamn

Skogshöjden gruppbostad

 

Enhetschef

0270-756 54

Sjuksköterska

0270-751 90

Gruppbostad, Tallvägen 7

0270-756 87

Skogshöjden gruppbostad. Tallvägen 7, Söderhamn.

Skytten 1 gruppbostad


Enhetschef

0270-756 60

Sjuksköterska

0270-751 90

Gruppbostad, Pipgränd 25

0270-750 27

 

Skytten 1 gruppbostad. Pipgränd 25, Söderhamn.

Skytten 2 gruppbostad

 

Enhetschef

0270-758 15

Sjuksköterska

0270-751 90

Gruppbostad, Muskötgränd 5

0270-758 34

Skytten 2 gruppbostad, Muskötgränd 5, Söderhamn.

Smeden gruppbostad

 

Enhetschef

0270-756 60

Sjuksköterska

0270-758 16

Gruppbostad, Åsbäcksgatan 45

0270-758 70

Smedens gruppbostad.

Smeden gruppbostad. Åsbäcksgatan 45, Söderhamn

Solsidan gruppbostad

 

Enhetschef

0270-756 93

Sjuksköterska

0270-751 90

Gruppbostad, S Marmaberget 25

0270-756 35

Solsidan gruppbostad.

Solsidan gruppbostad. Södra Marmaberget 25, Marmaverken

Stugsund 1 gruppbostad

 

Enhetschef

0270-758 15

Sjuksköterska

0270-758 16

Gruppbostad, Skeppsgatan 3

0270-754 83

Stugsund 1 gruppbostad.

Stugsund 1 gruppbostad. Skeppsgatan 3, Stugsund, Söderhamn.

Stugsund 2 gruppbostad

 


Enhetschef

0270-756 93


Sjuksköterska

0270-758 16


Gruppbostad, Brolinsvägen 10

0270-754 12


 

Stugsund 2 gruppbostad.

Stugsund 2 gruppbostad. Brolinsvägen 10, Stugsund, Söderhamn.

Söderala gruppbostad

 

Enhetschef

0270-751 47

Sjuksköterska

0270-756 59

Gruppbostad, Sockenvägen 27

0270-758 35

Bild på Söderala gruppbostad.

Söderala gruppbostad. Sockenvägen 27, Söderala.

Ljusnan och Bergviken gruppbostad

 

Enhetschef

0270-756 54

Sjuksköterska

0270-751 90

Gruppbostad, Mohed 350

0270-755 71

Tallmossen gruppbostad.

Tallmossen gruppbostad. Mohed 350, Mohed, Söderhamn.

Ljusnan och Bergviken gruppbostad

 

Enhetschef

0270-733 73

Sjuksköterska

0270-733 76

Gruppbostad, Bergviken

0270-750 67

Gruppbostad, Ljusnan

0270-733 78

 

Ljusnan och Bergviken gruppboende, Stationshusvägen 2, Bergvik

Eken gruppbostad

 

Enhetschef

0270-755 59

Sjuksköterska

0270-754 32

Gruppbostad, Svarvarvägen 122

0270-755 20

 

Eken gruppboende, Stationshusvägen 122, Ljusne

Skriv ut
Senast uppdaterad: 15 januari 2020

Kontakt Gruppbostad

Besöksadress för enhetschefer

Kyrkbacksgården 826 80 SÖDERHAMN

Kontakt handläggare LSS

Västra Storgatan 16-18 826 80 SÖDERHAMN

Dag 1-7 Ulrika Svedlund 0270-75 000, E-post: ulrika.svedlund@soderhamn.se

Dag 8-15 Jessica Axling 0270-75 000, E-post: jessica.axling@soderhamn.se

Dag 16-23 Jenny Dragon 0270-75 000, E-post: jenny.dragon@soderhamn.se

Dag 24-31 Jennie Lindberg 0270-75 000, E-post: jennie.lindberg@soderhamn.se

Kontakt enhetschefer LSS

Tereza Vanova Benke tel 0270-756 60, E-post: tereza.vanova.benke@soderhamn.se
Gruppbostäderna Alen, Smeden, Melonen och Skytten 1

Lena Jonsson-Norlund tel 0270-751 47, E-post: lena.jonsson-norlund@soderhamn.se
Gruppbostad Söderala samt Tallbo och Nyplan servicebostäder

Kerstin Hånning tel 0270-758 15, E-post: kerstin.hanning@soderhamn.se
Gruppbostäderna Stugsund 1, Skytten 2

Karin Persson tel 0270-756 54, E-post: karin.persson@soderhamn.se
Gruppbostäderna Skogshöjden och Tallmossen

Anita Gustavsson tel 0270-756 54, E-post: anita.gustavsson@soderhamn.se
Gruppbostäderna Stugsund 2, Solsidan, Anhörigstöd omsorgen

Kontakt Söderhamns kommun

Kundtjänst och telefonväxel
Telefon: 0270-750 00
E-post: kundtjanst@soderhamn.se

Postadress:
Söderhamns kommun
826 80 Söderhamn